דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

כל מה שמעניין בתנועה הקיבוצית ובקיבוצים - בניוזלטר השבועי

כל האירועים והקורסים שצריך לדעת עליהם - בחוברת אחת. "קידום נשים לתפקידי ניהול בכירים - משימה של כולנו". מגיבים לשר החינוך. כל זאת ועוד בניוזלטר השבועי של התנועה הקיבוצית
צעירי מיזם חריש
צעירי מיזם חריש
 
 16/01/2020
לחצו כאן לצפייה בעמוד זה בדפדפן

מזכ"ל התנועה הקיבוצית מברך על האיחוד בין העבודה-גשר למרצ: "יש מי שמשעבד את המדינה לצרכיו ויש מי ששמים את טובת אזרחי המדינה לפני שיקולים אישיים ופוליטיים"

"במסע להחלפת השלטון המושחת שצמח בישראל, אסור לנו לאבד ולו קול אחד. התנועה הקיבוצית מתגייסת למערכת הבחירות ותפעל בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה על מנת לסייע ולהביא למהפך השלטוני לו כל כך זקוקה המדינה שלנו"
ניצן הורביץ ועמיר פרץ
ניצן הורביץ ועמיר פרץ. תמונה מתוך חשבון הטוויטר של מפלגת מרצ

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר מברך על האיחוד בין העבודה-גשר למרצ: "חברי, ח"כ עמיר פרץ וח"כ ניצן הורוביץ גילו מנהיגות אחראית ושקולה. בימים בהם מנהיג אחד משעבד מדינה שלמה לצרכיו האישיים והמשפטיים, אני גאה להיות חבר במפלגה ומחנה ששמים את טובת אזרחי המדינה מעל ולפני  כל שיקול אישי ופוליטי."


באנר כנס הנהגות 2020 - הנה זה בא

"קידום נשים לתפקידי ניהול בכירים הוא מעתה משימה של כולנו"

הסתיים המחזור הראשון של בית הספר למנכ"ליות העתיד אשר קם ביוזמת התנועה הקיבוצית, איגוד התעשייה הקיבוצית וסופרסונס. הרעיון לקורס נולד במהלך כנס הנהגות הקיבוצים 2019, כתוצר של מושב היחידה לקידום שוויון מגדרי שהתקיים בכנס
המחזור הראשון של בית הספר למנכ"ליות העתיד

בסוף חודש אוקטובר האחרון יצא לדרך "בית הספר למנכ"ליות העתיד". המחזור הראשון קיבץ אוסף של נשים מצליחות, כל אחת בתחומה - 25 נשים חברות קיבוץ הבאות מתחומים שונים, כולן בדרג ניהולי בכיר אשר שואפות להמשיך ולהתקדם. מדובר בתוכנית ראשונה ופורצת דרך בתנועה ובתעשייה הקיבוצית, המאפשרת להתעדכן בכלים חדשניים והובלה על ידי מרצות מומחיות בתחומן ומנוסות בעבודה עם הנהלות בכירות

התוכנית כללה שמונה מפגשים שבועיים שהתקיימו במתחם "ירוק" במדרשת רופין, והמשתתפות עברו בהם סדנאות, הרצאות ונטוורקינג בנושאים רבים ומגוונים כגון – עיצוב קריירה, רישות ארגוני, תהליכי קבלת החלטות, בנית מוניטין אישי בארגון ומחוצה לו, עמידה מול קהל ועוד. בנוסף, התקיימה גם למידה מהשטח במפגשים עם מנכ"ליות ובעיסוק בדילמות איתן מתמודדות המשתתפות בתפקידן הניהולי. בוגרות התוכנית זכו בארגז כלים מעשיר ועדכני אשר יעצים את יכולתן לטפס בסולם הניהולי והמקצועי ולהתקדם לניהול בכיר בעולם העסקי.

"אנו מסיימות את השלב הראשון של בית הספר למנכ"ליות בתחושה של התרוממות רוח", אומרת מנכ"לית התנועה הקיבוצית הדס דניאלי-ילין, ומוסיפה: "נוצרה קבוצה איכותית מאד של נשים – חלקן במעלה הדרך וחלקן כבר נמצאות בתפקידי ניהול בכירים. זוהי התחלה של מהלך חשוב לקידום השוויון המגדרי בתפקידי הניהול בכלל והניהול העסקי בפרט. זהו מענה לצורך אמיתי של נשים להיות בקבוצת השוות להן ולהתמודד עם האתגרים הייחודיים לנשים המתקדמות לדרגים ניהוליים גבוהים."

ומה אומרות מנכ"ליות העתיד? נטלי חן מעין זיוון מספרת שהבחירה להצטרף לבית ספר למנכ"ליות לעתיד הייתה מדויקת עבורן: "נכנסנו לתוכנית בתור נשים חזקות, מצליחות, מתלבטות, אנושיות, יצירתיות וחכמות - נשים שרוצות ויודעות לשאוף ולקיים. יצאנו מהתוכנית מלאות השראה, מועצמות יותר, חזקות יותר, מעזות יותר להיות הנשים שאנחנו, בלי לשנות, רק לחזק, להתחזק ולהמשיך לחלום, לשאוף ולעשות בדרך למעלה. וכל זאת בידיעה עמוקה שאישה זה לא רק מגדר, אישה זה סט תכונות מנצח!
קיבלנו בקורס הזדמנות לחלוק  ולרכוש ידע  רוחבי ומעשי בביסוס האמונה בעצמנו. זה לא היה עוד קורס שמעביר ידע טכני חד ממדי, אלא קורס שמעביר ידע שהוא השראה לחיים והלך חשיבה מקדם, לצד למידה רוחבית על עולם התעסוקה המשתנה, עולם האקדמיה לצד עולם ההכשרה המקצועית ומה שצריך היום כדי להצליח."

המעוניינות לקחת חלק במחזור הבא, מוזמנות ליצור קשר עם הילית בן צבי -
052-5859827 או hilitb@tkz.co.il


ביטוח חקלאי

בעקבות דבריו של שר החינוך קראו בתנועה הקיבוצית לקיים פעילות בנושא קהילת הלהט"ב והזכות למשפחה במערכות
החינוך הקיבוציות

בעקבות הדברים הפסולים והמקוממים שאמר שר החינוך רפי פרץ בסוף השבוע שעבר בריאיון לידיעות אחרונות, באגף החינוך של התנועה קראו להנהגות הקיבוצים ולקהילה הקיבוצית, למנהלי החינוך והמדריכים החברתיים להקדיש יום פעילות לעיסוק בנושא
יחצ
רפי פרץ (מימין) ואיתמר בן-גביר

דבי ברא"ס, ראשת אגף חינוך, גינתה בתוקף את דברי השר: "אסור לנו בשום אופן להסכים לתפיסה המתייחסת לאדם לפי מגדרו או נטייתו המינית. כל איש ואישה בישראל ראויים לקבל יחס שווה וראוי - זהו הבסיס לחברה מוסרית, צודקת ושוויונית. עלינו להקיא מתוכנו התבטאויות כמו זו של שר החינוך נגד הקהילה הלהט"בית. ההבנה שבני הנוער שלנו חשופים לכל, מחייבת אותנו לקיים איתם את השיח החשוב הזה.

אנו קוראים לכם לדבר עם בני הנוער והילדים על נושאים אלו על מנת שיגדלו להיות בוגרים משמעותיים ומוסריים בחברה ישראלית מקבלת ואוהבת לכל אזרחיה - ללא הבדל דת, גזע, מין ונטיה מינית - חברה מוסרית, פלורליסטית ודמוקרטית".

מוזמנות ומוזמנים להכנס למרכז ההדרכה של שבילים באגף החינוך בתנועה הקיבוצית לקבלת מערכי פעילות למדריכים החברתיים שעוסקים בקבלת השונה והאחר, שוויון ערך האדם, אחריות אישית ובחירות - המערכים מיועדים לחינוך החברתי א'-יב': לחצו כאן

צוות שבילים ישמח להיענות ולסייע בבניית מערכים נוספים.


באנר משקארד 2

כל מה שצריך לדעת על הכנסים, הקורסים והאירועים בתנועה הקיבוצית בשנת 2020 - עכשיו במקום אחד

ריכזנו עבורכם (כמעט) את כל האירועים, הקורסים והפעילויות שאנו עורכים השנה
חוברת אירועים, פעילויות ומידע 2020

שלל הפעילויות המתרחשות לאורך השנה לחוברת אחת:
מתי מתקיימים הכנסים השונים?
מתי נפתח קורס מרכזי משק?
באילו תאריכים מתקיימת הרפסודיה השנה?
כל אלה ועוד, ניתן למצוא בחוברת המצורפת. 

ההרשמה לכל האירועים בהקלקה על כתובת המייל המצורפת לכל אירוע

לחצו כאן לצפייה בחוברת


באנר חוברת אירועים פעילות ומידע לשנת 2020

תמונת השבוע – יש להם אהבה והיא תנצח

יש להם אהבה והיא תנצח

בריכות המלח הן מעון חורף למאות פלמינגו. בנדידת הסתיו הם מגיעים לישראל מאזורי קינון מרוחקים. ככל הנראה, חלק מהם מגיע משמורה באזור איזמיר שבתורכיה, ואחרים מאגם רומייה שבאיראן. את הפלמינגו המצוי ניתן למצוא בבריכות המלח בעתלית ובאילת בחורף ובעונות הנדידה, ובתדירות נדירה בעונת הקיץ. הפלמינגו הצעיר מאופיין בצע לבן אפרפר ובבגרותו נוצותיו מקבלות את הגוון הוורוד המפורסם. בבריכות המלח הם ניזונים בעיקר מארטמיה: סרטנים זעירים המרחפים כענן ורוד במים המלוחים. בריכות המלח הן כמו מלון דרכים חשוב בעבור להקות הפלמינגו, הודות למזון העשיר בהן והודות לסביבת הבריכות המוגנת, שכה חיונית להישרדותם. מקור השם פלמינגו הוא בשפה הפורטוגזית ופירושו "להבה יוקדת". 

את התמונה היפהפיה הזו צילמה רותי רם ממעברות, צפרית ותיקה וצלמת חובבת של ציפורים, בבריכות המלח ליד עתלית. עולם הצפרות משך את רם, רק לאחר שילדיה גדלו והיא מצאה את הזמן להשקיע בתחביב. אל תחום הצילום הגיעה במקרה לאחר שקיבלה לידיה מצלמה ישנה. למרות שהיא מעולם לא למדה צילום באופן מקצועי, היא מתמידה בניסוי וטעיה בשטח. החיבור עם עולם הציפורים מרגש אותה ולעיתים גם מביא אותה לתעד מינים נדירים שמגיעים לארץ.

מוזמנות ומוזמנים לעקוב אחרי הצילומים היפים של רותי בעמוד הפייסבוק שלה אליו היא מעלה אותם.


פייסבוק התנועה

מהרו להירשם: יום עיון "שיווקיבוץ" למובילי הצמיחה והקליטה בקיבוצים

איך משווקים קליטה לחברות מלאה? מי קהל היעד שלי ואיך לדבר איתו? איך ממתגים את הקיבוץ? איך מתגברים על חסמים פנימיים וחיצוניים? ומה זה בכלל טרגטינג???
יום העיון "שיווקיבוץ" יתקיים בסוף החודש (31.1.20) יעסוק באתגרים אלה מזוויות שונות ויבקש לתת בידי מובילי הצמיחה והקליטה בקיבוצים ידע וכלים בתחום
יום עיון "שיווקיבוץ" למובילי הצמיחה והקליטה בקיבוצים - החלה ההרשמה

כחלק מתהליך הובלת פרוייקט קליטה לקיבוץ, נדרשים מובילי הצמיחה לעסוק גם בנושא השיווק, שמהווה אתגר מורכב ודורש הבנה וכלים מקצועיים. לא פשוט וקל לשווק קליטה לחברות מלאה – חבילה שכוללת זהות, ערכים וקהילה, שינוי אישי ומשפחתי גדול, משמעויות כלכליות ולעתים רבות חסמים אחרים כמו ריחוק גאוגרפי, קשיי תעסוקה ותחבורה, קושי בטחוני ועוד. יום העיון "שיווקיבוץ" יעסוק באתגרים אלה מזוויות שונות ויבקש לתת בידי מובילי הצמיחה והקליטה בקיבוצים ידע וכלים בתחום. באמצעות הרצאות, שיח עמיתים ומפגש עם השטח נדבר על הגדרת קהל היעד ואיך מגיעים אליו ומשוחחים איתו, תדמית היישוב ומיתוגו, אמצעים לשיווק (דיגיטליים ואחרים), התגברות על חסמים ומשאבים ושותפים לשיווק.

היום מיועד למובילות ומובילי הצמיחה והקליטה בקיבוצים – רכזי/ות צמ"ד וקליטה, חברי/ות ועדות וצוותים וממלאי/ות תפקידים בקיבוץ

בואו לדבר על זה, להכיר עמיתים ולקבל כלים, רעיונות והשראה

עלות למשתתף: 100 ₪

להרשמה: לחצו כאן

לצפייה והורדת לוח הזמנים של היום בגרסת PDF: לחצו כאן


באנר שנת שירות

אל הנח"ל, אל המשימה בחברה הישראלית

בזמן האחרון הצטרפו לכח התנועתי מספר פעילים, בתקופה הקרובה נציג אותן ואותם לפניכם. והפעם, מחלקת הנח"ל התחדשה  בשני עובדים, חן זרחיה ושלו מוסל, שפועלים להמשך המשימות בחברה הישראלית כחלק משירות משמעותי בצה"ל במסגרת שיתוף הפעולה עם "מעגל הקבוצות"
אל הנח"ל, אל המשימה בחברה הישראלית
מימין לשמאל: שלו מוסל וחן זרחיה

חן זרחיה, רכזת מסלול הנח"ל

בת למשפחת חקלאים ממושב בית שערים בעמק יזרעאל. כילדה עבדה ברפת המשפחתית בבקרים, לפני בית ספר. בעלת רקע של ריכוז פעילות בתנועת בני המושבים, והדרכה וריכוז בהוסטל לנערות בסיכון.
סטודנטית לחינוך אנטרופוסופי והיסטוריה.
חיה בקבוצת ''חרמש'' של מעגל הקבוצות כבר שמונה שנים. בשנה האחרונה עברה הקבוצה לפרדס חנה על מנת לממשש חלומות משותפים, ולקבץ קהילה רחבה ולקדם עשייה חברתית אזורית יחד.

מלבד כניסתה לריכוז פעילות מסלול הנח"ל של התנועה הקיבוצית, משתתפת חן גם בתכנית "שבילים" למנהיגות פוליטית מבית התנועה הקיבוצית וקרן ברל כצנלסון.

שלו מוסל, רכז הדרכה מסלול הנח"ל

בן קיבוץ שניר ובוגר מסלול הנח"ל בתנועת השומר הצעיר, מתגורר כיום בשכונת הדר בחיפה כחלק מקהילת רעות של מעגל הקבוצות. שלו בוגר תואר ראשון בלימודי היסטוריה וכיום לומד לתואר שני במדיניות בחינוך באוניברסיטת ת"א.

לאורך השנים שלו עבד במסגרות חינוך בלתי פורמלי מגוונות, ניהל את אגף הנוער במרכז החינוכי פרדס וליווה גרעיני נח"ל וקהילות סטודנטים. שלו בוגר תכנית חותם של משרד החינוך ובשנים האחרונות עבד כמורה להיסטוריה ולאזרחות וחינך כיתה בתיכון עירוני א' בחיפה.

לצד המשך ההוראה בחיפה, שלו נכנס לתפקיד רכז ההדרכה של מסלול הנח"ל בתנועה הקיבוצית בשיתוף עם מעגל הקבוצות. במסגרת תפקידו הוא אמון על ליווי המדריכים, פיתוח התוכן החינוכי של המסלול בכלל והסמינרים בפרט, והובלת התהליך החינוכי בגרעינים.


באנר שבילים

מהגנה על הקיבוץ לטיפוח דור העתיד שלו

מתן צורי, כתב הדרום (ובן מפלסים שחי בכרמיה) של ידיעות אחרונות, כותב על ירין רוזן מנוף הגליל שהעביר את רוב שירותו הצבאי כלוחם גולני על גבול עזה, והתאהב בנופים שראה מעמדת השמירה. אחרי השחרור הודיע להוריו שהוא לא חוזר הביתה, אלא נשאר לגור בעוטף ולעבוד כמדריך חינוכי בקיבוץ ארז — שעד לפני חודשיים שמר עליו מהמוצב הסמוך: "מבחינתי זו שליחות, חזרתי לכאן למשימה אחרת"
מיזם חריש
צעירי מיזם "חריש"

רוזן התגייס לצה"ל ב־2017 ושובץ בגדוד 12 של חטיבת גולני. את מרבית שירותו כלוחם ובהמשך כמפקד הוא עשה על גבול רצועת עזה. במהלך שירותו לא היה שקט בגזרה: ירי צלפים, הפגנות על הגדר, טרור השריפות, וכמובן רקטות מעת לעת במהלך סבבי הסלמה. רוב הזמן הוא שירת במוצבים לאורך גבול הרצועה, ולקראת סוף השירות הוא הוצב במוצב צבאי על הגבול סמוך לקיבוץ ארז. הוא לא ידע שכמה חודשים לאחר מכן הוא יעזוב את המוצב ששמר על הקיבוץ ויעבור לעבוד כמדריך בקיבוץ שעליו שמר, אבל בתוך־תוכו הוא כיוון לכך.

ירין עובד כמדריך נוער בקיבוץ ארז ומדריך בני נוער בכיתות ז'־י"ב. הוא מתגורר כיום בקיבוץ כפר עזה, יחד עם בני הגרעין שלו. לקיבוץ ארז הגיע במסגרת מיזם "חריש", מיזם חינוכי שנועד לקלוט צעירים אחרי צבא לעשייה חברתית ביישובי עוטף עזה. את המיזם מובילים המחלקה לחינוך חברתי במועצה האזורית שער הנגב, מרכז הצעירים של המועצה ואגף צעירים ומעורבות בחברה של התנועה הקיבוצית. במיזם ישנם כיום קרוב לעשרה צעירים וצעירות אחרי צבא שהשתלבו במערכות חינוך נוספות ביישובי העוטף, וכולם מתגוררים יחד כגרעין בקיבוץ כפר עזה. לאחר שנה של עבודה ביישובי העוטף, המדריכים מקבלים מלגה בגובה 10,000 שקל ויוצאים ללימודים, ובמקביל ממשיכים בעבודתם כמדריכים.

עפרי רביב, ראש אגף צעירים ומעורבות בחברה בתנועה הקיבוצית: "מיזם חריש הוא מיזם מרגש בקו החזית של התנועה הקיבוצית ומדינת ישראל. ההזדמנות לשלב חקלאות ביחד עם חינוך היא הזדמנות פז ואנו מקווים שעוד צעירים רבים יצטרפו למיזם. ובמילותיו של יוסף טרומפלדור - "במקום בו תחרוש המחרשה היהודית את התלם האחרון שם יעבור גבולנו."

לקריאת הכתבה המלאה של מתן צורי: לחצו כאן


באנר חוברת אירועים ופעילות 2020 2

שיתופיים ומשתפים

פורום המזכירים ומנהלי הקהילה בקיבוצים השיתופיים נפגש מספר פעמים בשנה, ועוסק בנושאים רלוונטיים להנהגות הקיבוצים. הפורום התכנס השבוע ביום שני (13/01) בקיבוץ צובה, ועסק בנושא איוש תפקידים
מרכזיים בקיבוץ
המטה השיתופי

הנושא הוא חלק מקהילה קיבוצית במיטבה, הנוגע במנהיגות מקומית. בכנס השתתפו 25 חברים בתפקידי מזכיר/מנהל קהילה/מנהל מש"א, בנוסף לצוות המטה השיתופי, ראשת אגף חברה וקהילה בתנועה, ד"ר אילת גלס, והמשנה למזכ"ל התנועה הקיבוצית, גיל לין.

המפגש נפתח בדיון על היתרונות והחסרונות בהעסקת ממלאי תפקידים חיצוניים בקהילה הקיבוצית, וההשפעה שיש לכך על הקהילה הקיבוצית והתנהלותה. בהמשך, דנו המשתתפים לעומק בסוגיית רתימת החברים לביצוע תפקידים מרכזיים בקיבוץ, הגורמים שמעכבים או מונעים לקיחת התפקידים ומה אנחנו יכולים לעשות בקיבוצים כדי לאפשר ולרתום חברים לעשייה בקהילה. בנוסף, התקיימו דיונים בהיבטים שונים של הנושא ואף הועלו רעיונות לפעולות אותן ניתן לבצע בקיבוצים.

סיכום המפגש יועלה למערכת שיק.


באנר משקארד 1

כוכב עולה: תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית בקונצרט מחווה מרגש לדור הישראלי הצעיר של כוכבי הזמר הקלאסי

הקונצרט בניצוחו של הכנר והמנצח הבינלאומי גיא בראונשטיין יארח את זמרת הסופרן לוטם טאוב והטנור איתמר הילדסהיים, שיבצעו קלאסיקות מתוך מבחר יצירות מופת של שוברט, מוצרט, הנדל ועוד
כוכב עולה תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית

בסדרה  זו ישמש גיא בראונשטיין כמנצח אורח ראשון בסדרות העונה ה- 49 של התזמורת. בראונשטיין יליד תל אביב, תלמידו של חיים טאוב ומאוחר יותר של פנחס צוקרמן בניו יורק, החל את דרכו כסולן וכמוזיקאי קאמרי וניגן עם התזמורות הגדולות בעולם, ביניהן: הפילהרמונית הישראלית, תזמורת טונהאלה מציריך, הפילהרמונית של ברלין ועוד. בשנת 2000 נבחר פה אחד למשרת הכנר המוביל בתזמורת הפילהרמונית של ברלין והוא הכנר הצעיר ביותר שכיהן במשרה זו. בין השנים 2003-2007 כיהן במשרת פרופסור למוזיקה באוניברסיטת האמנויות בברלין, ובשנת 2006 מונה למשרת המנהל המוזיקלי של פסטיבל רולנדזק בגרמניה.

בעונת הקונצרטים לשנת 2017-18  החל לשתף פעולה עם תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית, ובקונצרט הנוכחי ישמש כאמור כמנצח ראשון.

סדרת הקונצרטים תתקיים בין התאריכים 21- 26 בינואר, ויתארחו בה שניים מהזמרים הצעירים והמוכשרים של הזמר הקלאסי בישראל, זמרת הסופרן לוטם טאוב והטנור איתמר הילדסהיים.

21.1.20 נהריה - שעה 20:00  | 22.1.20 גבעת ברנר- שעה 20:00   | 23.1.20 עין השופט- שעה 20:00  24.1.20 תל אביב- שעה 13:00 | 25.1.20 דורות- שעה 20:00 |  26.1.20 בית גבריאל- שעה 19:30


 
 
 
 
יש לכם סיפור מעניין? רוצים לספר על המתרחש בקיבוצכם? להתלונן? לייעץ? לשבח?! כתבו לנו.
 
2ab06947-5784-40e5-b5f5-5e70f4a846db.jpg
color-facebook-48.png
color-link-48.png

הוספת תגובה חדשה

This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

7 + 9 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.