דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

מינהל התכנון מקדם תכנית ארצית להרחבת יישובים כפריים

במסגרת התכנית (תיקון 5 לתמ"א 35), שהועברה להערות הוועדות המחוזיות, יוכל יישוב כפרי קטן במרכז הארץ לגדול ל–700 יחידות דיור, לעומת 350-400 כיום, ויישוב כפרי בפריפריה (בנגב או בגליל) יוכל לגדול לעד 1,400 יחידות דיור לעומת 500 כיום. מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "מברכים על ההחלטה. לקיבוצים, למושבים ולערים גורל, חיים ועתיד משותף. לא ניתן להחזיר את השיח המפלג"
בנייה בקיבוץ. יישוב רב-דורי
בנייה בקיבוץ. יישוב רב-דורי

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה העבירה ביום שלישי האחרון להערות הוועדות המחוזיות תיקון לתכנית המתאר הארצית לפיתוח (תמ"א 35). מדובר בעדכון לתמ"א שנעשה לאחר יותר מ-15 שנים, והוא נועד לאפשר את פיתוח היישובים הכפריים בישראל, ובמיוחד בפריפריה. במסגרת התכנית (תיקון 5) יוכל יישוב כפרי קטן במרכז הארץ לגדול ל–700 יחידות דיור, לעומת 350-400 כיום, ויישוב כפרי בפריפריה (בנגב או בגליל) יוכל לגדול עד ל-1,400 יחידות דיור לעומת 500 כיום. לפני אישור התכנית, אותה הביא לדיון שר הפנים משה ארבל, הביעו ראשי ערים התנגדות ציבורית לאישור הצפוי והביעו תרעומת וחשש מכך שהתוכנית להרחבת היישובים הכפריים עלולה לבלום פיתוח והרחבה בערי המחוז הקרובות ליישובים הכפריים, ואף להביא לזליגת תושבים מהעיר הסואנת אל היישוב הכפרי.

בתגובה לקידום התוכנית אמר מזכ"ל התנועה הקיבוצית ליאור שמחה כי הוא מברך על ההחלטה, שיש בה לחזק את ההתיישבות בפריפריה. לדבריו קיבוצים ומושבים חזקים הם חלק ממרכיבי הביטחון והחוסן הלאומי של ישראל והם גם מחזקים את עיר המחוז הקרובה. לקיבוצים, למושבים ולערים גורל משותף, חיים ועתיד משותף. לא ניתן  להחזיר את השיח המפלג ששרר עד שישה באוקטובר בינינו לשכנינו בערים השכנות.

במינהל התכנון הסבירו כי מדובר בתוכנית שקודמה בשנתיים האחרונות בשיתוף גורמים רלוונטיים רבים ונועדה לאפשר רב דוריות ביישובים הכפריים, יצירת תמהיל יחידות הכולל דירות קטנות, שמירה על האופי הכפרי של היישובים ושמירה על השטחים הפתוחים  והחקלאיים הסובבים אותם. התוכנית תובא להערות הוועדות המחוזיות והמקומיות, שיוכלו להעביר הערות לפני הצגתה לאישור.

הוספת תגובה חדשה