דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

קליטה + תרבות = מתכון מנצח לחיבור קיבוצי

ניסיון העבר ומחקרי ההווה מראים שהתרבות בקיבוץ היא כלי מרכזי לקידום מעורבות חברים חדשים בעשייה הקיבוצית, היכרות עם הקהילה והשתלבות בסיפור המקומי. מפגש משותף למנהלות ומנהלי תרבות, קליטה וצמיחה דמוגרפית עסק בדרכים לעבוד יחד, בקשיים שבדרך ובהרבה חשיבה יצירתית
צילום ארכיון: רותם ברדיצ'בסקי לוי, מצר
צילום ארכיון: רותם ברדיצ'בסקי לוי, מצר

אם תשאלו כל נקלט ונקלטת חדשים איפה פוגשים את האנשים מהקיבוץ ואיך הכי טוב להכיר אותם ולהתחבר עמם, כנראה שמרביתם יציינו את אירועי התרבות הקהילתיים (שאנו מקווים שישובו בקרוב להיות המוניים יותר). עינב נלסון ארובס, מנהלת התרבות של קיבוץ אילות, קוראת לזה "בין סינג'ור לחיבור".

"אני לא קוראת להם לסדר כיסאות לפני אירוע כי חסר לי מי שיסדר, אני קוראת להם כי ככה הם רואים איך הדברים עובדים, ומצוותים למישהו ותיק יותר ומפה החיבורים כבר נוצרים. ביחד עם אנשי הקליטה אנחנו מבררים את החוזקות של כל מי שמגיע או מגיעה ואת המקום שבו נכון להם להשתלב. כשאני משתפת אותם באירועים הם מרגישים חלק בלתי נפרד", אומרת עינב.

במפגש זום משותף למנהלות ומנהלי תרבות, קליטה וצמיחה דמוגרפית בקיבוצים שהתקיים בשבוע שעבר (8.2.21), דיברו הקולגות מכל הארץ על הדרכים לשתף פעולה כדי להפיל חומות ולייצר קהילה אחת, שאין בה את המושג חדשים וותיקים. זה לא קורה ביום אחד וזה תהליך שמצריך זמן, אנרגיה, אך בעיקר תשומת לב שותפת.

בקיבוץ עין השופט, זיהו את הוואקום שנוצר במשך שנות הקליטה בתחום זה והקימו צוות משותף בשם "נעים להכיר" לתרבות ולצמיחה הדמוגרפית שבנה תוכנית שנתית לצורך החיבור הקהילתי, תוך שימת לב מיוחדת לשלב בצוות נקלטים בשלבים שונים של הקליטה. איציק שפרן, מנהל הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ, ביחד עם טל אורם מצוות התרבות ואורית בר שזה עתה נקלטה, שיתפו את משתתפי המפגש בתהליך בניית הצוות והאירועים והשונים והאפקט שיצרו האירועים בתוך המרקם הקהילתי.

ניתן לזהות חמישה שלבים בתהליך קליטה במישור החברתי קיבוצי: היכרות הדדית, חיבור קהילתי, סיפור קהילתי משותף, נתינת מקום ועשייה משותפת. אין מעבר חד בין השלבים אך כולם יכולים לבוא לידי ביטוי באירועי תרבות שונים כמו אירוח בבתי ותיקים להיכרות משותפת, מפגש בסגנון "זה הסוד שלי", 'פרי סקול' ויריד גאוות יחידה. רעיונות אלה ועוד רבים טובים אחרים שניתן ליישם בכל קיבוץ, נאספו מהמשתתפים ללוח רעיונות שיתופי. העבודה המשותפת והמובנה של צוותי הקליטה, הצמיחה הדמוגרפית והתרבות יחזקו את תחושת השייכות והמשמעות.

ונסיים עם בשורה: בקיבוצים נעשית עבודה נפלאה לחיבור הנקלטים החדשים.

לצפייה בהקלטת המפגש: https://youtu.be/oE9gJ7Ejg2M

לצפייה במצגת המשותפת של מחלקות תרבות וצמיחה דמוגרפית בתנועה: לחצו כאן

לצפייה במצגת של עין השופט: לחצו כאן

לצפייה במצגת של אילות: לחצו כאן

ללוח הרעיונות השיתופי: https://padlet.com/anat44/hwvd7kvg5yixdgll

הוספת תגובה חדשה