דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

בחרו נכון - הסתיימה בהצלחה רפסודיה 2022

השבוע הסתיים המחזור הרביעי והאחרון של רפסודיית התנועה הקיבוצית, בה השתתפו 3000 בני ובנות נוער מיותר מ-150 קיבוצים. בני ובנות הנוער חצו את הכנרת מחוף חוקוק לחוף גולן בכ-140 רפסודות שאותן בנו. ראשת אגף חינוך, דבי ברא"ס: "הרפסודיה היא תמונת מציאות אמיתית ומרגשת שממחישה הרבה מאוד תהליכים במעגלים רבים, המקודמים לאורך כל השנה על ידי אגף החינוך של התנועה הקיבוצית"
צוות המחזור הרביעי של הרפסודיה עם מזכ"ל התנועה והמשנה למזכ"ל לפני המשט האחרון. צילום: בועז לניר
צוות המחזור הרביעי של הרפסודיה עם מזכ"ל התנועה והמשנה למזכ"ל לפני המשט האחרון. צילום: בועז לניר

לראשונה, בעקבות הביקוש העצום מכלל הקיבוצים ברחבי הארץ, כלל המפעל החינוכי ארבעה מחזורי שיט. כמדי שנה, בניית הרפסודה והשיט עליה לרוחבה של הכנרת הם המתודה שהקבוצה עוברת יחד. בנוסף לכך, כוללים שלושת הימים גם התארגנות ובישול בשטח, השתתפות בטורנירים ספורטיביים והתכנסות למעגלי שיח בנושא המרכז, שהשנה היה - "לבחור נכון". דוברים רבים שהגיעו שוחחו עם בני ובנות בנוער על המהות שבבחירה, ועל איך אנחנו יכולים לעשות בחירות שיקדמו אותנו, אך גם כאלו שיסייעו לחברה שאנחנו חלק ממנה וישפיעו עליה בצורה חיובית ומשמעותית.

במשחק הגמר של טורניר כדורעף הנערים במחזור הרביעי ניצחה הקבוצה מבית קמה את שובל בדרבי בני שמעוני, לאחר יכולת פנומנלית שהציגו שתי הקבוצות לאורך כל המשחקים. בטורניר כדורעף הנערות זכתה במקום הראשון הקבוצה המשותפת של מעברות-נירים-נחשונים לאחר ניצחון בגמר על משמר הנגב. בטורניר הקטרגל זכו משמר הנגב לאחר ניצחון בפנדלים בגמר על חבריהם משובל. זה המקום להודות לכל מי שטרח ועמל על טורנירי הספורט לאורך כל ארבעת מחזורי הרפסודיה. צחי רם ותומר איתמרי שנכנסו לנעליו הגדולות של עופר רימון, יחד עם יניב הגי ודניטו ונגרובסקי שעשו זאת במחזור הראשון, ולשופטים המסורים: שניצחו על הכל: גלעד אסף, גל זוהר, אופיר עוקב, עידו פלוס, מור ברקאי, ליאור אשד, אביאור אלחנתי, אור לואנץ, רועי הרני, הדר קוטלר, יואב מזור.

מעגלי שיח ברפסודיה
מעגלי שיח ברפסודיה

רכז המפעלים החינוכיים בתנועה הקיבוצית, גיא גרסול: "הרפסודיה, בדומה לשאר המפעלים של אגף חינוך, מהווה רגע שיא בתהליך שנתי שיש לו התחלה אמצע והמשך. אנחנו שואפים לייצר עבור המדריכים בשטח פלטפורמה שבמסגרתה הם יכולים להוביל את קבוצתם בתהליך חינוכי שכולל הכנות בבית, השתתפות במפעל שלנו והמשך לתהליכי עיבוד בבית. דרך הקשר שלנו עם מערכות החינוך בקיבוצים בשגרה, ולאור תחלופת כח האדם בשטח, אנחנו נדרשים לתכנן וליצור עבור כל קבוצה וכל מדריך את הליווי המתאים ואת התמיכה הנדרשת כדי שיוכלו להוביל את קבוצתם במהלך הרפסודיה בצורה מקצועית, ערכית ובטוחה. 

התמודדנו הקיץ בפעם הראשונה עם עונת רפסודיות שכללה ארבעה מחזורים שבמהלכם חצו את הכנרת כ-3000 בני ובנות נוער מקיבוצים מכל רחבי הארץ, וכ-170 מדריכים ומדריכות, והדרך לעשות זאת בצורה בטיחותית וחינוכית לאורך כל המחזורים היא עבודת הצוות. צוות המפעל כלל את חברי האגף, פעילים מאגפים שונים ואנשים חינוך מהשטח שאנחנו מכירים וגייסנו אלינו לצוות, ומבחינתי כמנהל הרפסודיה, עבודת הצוות ותחושת השותפות של כלל השותפים היא המפתח לצלוח את האתגרים הרבים.

את האדוות של החוויה המשמעותית שעוברות הקובצות שמגיעות למפעלים שלנו אנחנו מרגישים דרך ההרשמה שבכל שנה מצטרפים אליה קיבוצים שמעולם לא השתתפו ברפסודיה או לחילופין לא היו חלק מהמפעלים שלנו הרבה שנים. ארבעת המחזורים הסתיימו בהצלחה רבה אודות לצוות הרתום והמסור לשותפים הרבים בדרך, ואנחנו כבר עם הפנים קדימה להכנות של מסע י"ב".

מנהל "שבילים" - החינוך החברתי באגף חינוך, אורי פלד-נקש: "הרפסודיה היא האירוע החינוכי הכי מורכב שיש. אנחנו עובדים בצוות כמה חודשים כדי להתכונן ולהוציא אותה לפועל. להיות חלק ממפעל חינוכי אשר מזמן לבני ובנות הנוער את האפשרות לחוויות שהרפסודיה מזמנת זו המהות של העבודה שלשמה אני קם כל בוקר במהלך השנה, החינוך החברתי בשיא התגלמותו. סיימנו ארבעה מחזורי פעילות עם שלל אתגרים והתמודדויות שהשאירו טעם של עוד. ההצלחה ברפסודיה של כולנו - וחשוב לציין את הצוותים החינוכיים שעשו עבודה מדהימה והובילו את הקבוצות שלהם במקצועיות רבה בתנאים מאתגרים". 

טורניר הכדורעף ברפסודיה
טורניר הכדורעף ברפסודיה

מנהלת אגף חינוך, דבי ברא"ס: "הרפסודיה היא תמונת מציאות אמיתית ומרגשת שממחישה הרבה מאוד תהליכים במעגלים רבים, המקודמים לאורך כל השנה על ידי אגף חינוך של התנועה הקיבוצית. אנו תופסים את המפעל החינוכי כהזדמנות להציב את המדריך כמנהיג חינוכי, ולכן מבנה המפעל מחוייב לליווי וחניכה בהלימה לכל מדריך ומדריכה. הרפסודיה יוצרת עבור מדריכי הנוער תשתית חינוכית שמורה ותומכת בעבודתם עם הקבוצה, מאפשרת מפגש בלתי אמצעי של קיבוצים מקצוות הארץ ויצירה של רפסודה משותפת, מחברת בין המהות הערכית באמצעות מפגשים מעוררי השראה ומעגלי שיח לחוויית חיי קבוצה בשטח, מציעה פעילות אתגרית במרחב חברתי שמור. אני גאה בצוות האגף ובשותפים הרבים מאוד שנתנו כתף ונתנו רוח חינוכית משובחת למפעל חינוכי עצום בהיקפיו ומרובה אתגרים.

ברא"ס מוסיפה לסיכום: "עבודת צוות מחלקת את המאמץ ומכפילה את ההצלחה – רפסודיה 2022 היא תוצר משובח של מעגל שותפים רחב שאיפשר את מימוש התכניות בארבעה מחזורים, ומאפשר לנו להמשיך ולחלום על תכניות חדשות מתוך מחויבות למערכות החינוך ולחינוך הקיבוצי".

לחצו כאן לאלבום התמונות של המחזור הרביעי ברפסודיה 2022

הוספת תגובה חדשה