דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

הממשלה החליטה - ברוך הבא הקיבוץ ה-270

הממשלה אישרה השבוע להקים חמישה יישובים ובתוכם קיבוץ אחד במרחב הנגב הצפוני - יישובי מבואות ערד. מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "במקרה או שלא ההחלטה התקבלה ביום בו מתכנסת פסגת שרי החוץ בקיבוץ שדה בוקר, בו קבע ראש הממשלה הראשון את מקום מושבו. אנחנו נמשיך ונעמוד במבחן שקבע לנו "הזקן""
הממשלה החליטה - ברוך הבא הקיבוץ ה-270
תל ערד במבט מהאוויר. הקיבוצים ימשיכו להצמיח את הנגב.

ההחלטה על הקמת היישובים התקבלה בתום עבודת מטה רחבה בשיתוף החטיבה להתיישבות, ובהתאם להמלצת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה. במסגרת ההחלטה יוקמו שלושה קהילתיים וקיבוץ אחד בחלקו הדרום מזרחי של חבל מבואות ערד. בהתאם להמלצת המועצה הארצית אחד מיישובי מבואות ערד יוקם עבור האוכלוסייה הבדואית.

ההחלטה מקודמת לאור חשיבות ההתיישבות באזור הצפון מזרחי של מטרופולין באר שבע, ועל מנת לחזק את ההתיישבות המוסדרת והקיימת, וכן להמשיך את הרצף ההתיישבותי במרחב שבין מיתר לערד. כמו כן, משרתת ההחלטה את מדיניות הממשלה הנוגעת להשקעה בפריפריה, הגדלת היצע הדיור וכן חיזוק האיזור לאור מעבר צהל לנגב.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, אמר בפתח ישיבת הממשלה: "זוהי בשורה חשובה לכל יושבי האזור וחלק מתהליך ההסדרה של חבל הארץ הזה, שהוזנח משך כל-כך הרבה שנים. המטרה שלנו היא להחזיר את המדינה לנגב - ציונות 2022. לא אקס טריטוריה ולא מערב פרוע, אלא מקום שמדינת ישראל נוכחת בו - גם במשילות וגם במשאבים.

שרת הפנים, איילת שקד: "העברנו היום בממשלה את חלקה השני של אחת מההחלטות הכי מרגשות והיסטוריות שהעברנו בכל שנותיי כשרה בממשלות ישראל. בן גוריון אמר 'שבנגב ייבחן העם בישראל' - ובכן, אנחנו בהחלט מיישמים את חזונו''.

שקד הוסיפה: ''ליישוב הנגב ותפיסת הקרקע יש חשיבות ציונית גדולה אך יותר מזה, יש להחלטה הזו חשיבות אסטרטגית אדירה לחיזוק המשילות בנגב. ליישובים החדשים תהיה תרומה גדולה למפעל הציוני ולעידוד התיישבות חדשה וצעירה. ברכות לנגב ולמדינת ישראל".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "כבר 112 שנים הקיבוצים מיישבים את ארץ ישראל ומדינת ישראל, מסמנים את גבולותיה ואת התפתחותה. אנחנו מודים לממשלת ישראל, ובעיקר ליו"ר יש עתיד, ראש הממשלה החליפי ושר החוץ, יאיר לפיד, יו"ר כחול-לבן, שר הבטחון, בני גנץ, שרת הפנים, איילת שקד, שר השיכון, זאב אלקין ושר התקשורת, יועז הנדל, על ההחלטה להקים קיבוץ חדש במסגרת הקמת הישובים החדשים בישראל. במקרה או שלא ההחלטה נופלת ביום בו מתכנסת פסגת שרי החוץ בקיבוץ שדה בוקר, בו קבע ראש הממשלה הראשון את מקום מושבו. אנחנו נמשיך ונעמוד במבחן שקבע לנו "הזקן"

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין: "קידום הקמת יישובים חדשים בנגב הינו חזון ההתיישבות הציונית. הקמת יישובים חדשים תניע תושבים ממרכז הארץ דרומה, תחזק את כלכלת הנגב ותגביר את בטחון התושבים באזור כולו. הנחיתי את אנשי משרד הבינוי והשיכון לפועל למען פיתוח הפריפריה הן במטרה לפתח יישובים חדשים, עליהם אנו עומלים ממש בימים אלה, והן לחזק את היישובים הקיימים".

יו"ר החטיבה להתיישבות, ישי מרלינג: "אני מברך את ממשלת ישראל על העברת ההחלטה החשובה שנוגעת ליישובי מבואות ערד. אנשי החטיבה להתיישבות פעלו לגיבוש והעברת התכנית משנת 2006, דרך החלטת הממשלה הראשונה ב-2011, יחד עם גורמי המקצוע בממשלות ישראל ובמשרדים השונים''.

 

מרלינג סיפר כי ''בשנה האחרונה עברנו והצגנו את התכנית לכלל הגורמים הרלוונטיים ואני מברך את ראש הממשלה, השרים ואנשי המקצוע על העברת החלטת הממשלה היום, זו אמירה ציונית-אסטרטגית חשובה ביותר. החטיבה להתיישבות ערוכה לביצוע מיידי של התכנית, לטובת חיזוק ההתיישבות בנגב בפרט ובמדינת ישראל בכלל".

הוספת תגובה חדשה

This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.