דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

קואופרטיבים: הרגע הוא עכשיו

לאחר מספר שנים בהם התכנסה מרחוק באמצעים טכנולוגיים מרחוק, התקיימה בשבוע שעבר בסביליה האסיפה הכללית השנתית של ברית הקואופרציה הבינלאומית. התנועה הקיבוצית יוצגה בכינוס ובאסיפה הכללית על ידי נטע קדם, מנכ''לית התנועה שנבחרה לפני כחודש כחברת הנהלת קואופרטיבים אירופה ועל ידי עו"ד מרב ניב, מהיחידה לקידום הקואופרציה
קואופרטיבים: הרגע הוא עכשיו

תחת הכותרת "קואופרטיבים: הרגע הוא עכשיו" התכנסו בשבוע שעבר כ-700 משתתפים מעשרות מדינות בסביליה, ספרד. במשך 4 ימים לקחו המשתתפים חלק בהרצאות, באסיפה הכללית של ברית הקואופרציה הבינלאומית - ה-ICA, באסיפות כלליות וישיבות הנהלה של ארגונים קואופרטיביים של סקטורים שונים לרבות בנקאות, דיור, עובדים ועוד.  

הכנס המרכזי נפתח בדבריו של ראש עיריית סביליה, בה פועלים קואופרטיבים בתחומים שונים מזה 114 שנים, אודות תרומתם הרבה של הקואופרטיבים השונים ביצירת פעילות כלכלית מגוונת וביצירת שוויון הזדמנויות והכלה של אוכלוסיות שונות בעיר ובמרחב והצהיר על מחוייבותה של העיר לפיתוח וקידום יזמות קואופרטיבית תעשייתית וחדשנית, יחד עם הארגונים הקואופרטיבים הספרדיים, בתחומי הכלכלה הירוקה.

הגב' יולנדה מוניוז, סגנית הנשיא השניה של ספרד ושרת העבודה והכלכלה החברתית ברכה את המשתתפים וציינה את עמידותם וחוזקם של קואופרטיבים בעתות משבר: קואופרטיבים שממוקדים באדם ורואים עצמם פועלים לטווח ארוך משלבים בין העולם הכלכלי ובין העולם החברתי ומהווים אלטרנטיבה ראויה וממשית לצורות התארגנות כלכליות אחרות. תפיסה זו, לדברי סגנית הנשיא, היא המנחה את ממשלת ספרד ואת המשרד בראשותה לעסוק בעדכוני חוק הקואופרטיבים, בהקמת תכנית סיוע לעסקים חברתיים בהיקף 208 מיליון אירו וביצירת שולחן שותפים של שחקנים רלבנטיים – שלטון מרכזי, אקדמיה, וארגוני מגזר שלישי, הכל למען המשך חיזוקה, פיתוחה והרחבתה של הקואופרציה בספרד.

סוזאן ווסטהאוזן (דנמרק) – נשיאת קואופרטיבים אירופה ברכה את המשתתפים באומרה "התנועה הקואופרטיבית בונה גשרים בין אנשים, בין תרבויות ובין חברות. לדרך הקואופרטיבית בעשיית עסקים יש יתרונות וייחודיות, שאותם חובה עלינו להראות. הדרך הטובה ביותר לחזק אנשים היא על ידי השתתפות דמוקרטית וחינוך. עלינו לקדם את הזהות הקואופרטיבית ואם לא נצליח לשלב במסגרתה את הדור הצעיר שרוצה לשנות את העולם נפסיד לא רק את הקרב על התודעה, נפסיד גם את התנועה עצמה". עוד ציינה הגב' ווסטהאוזן כי בפני התנועה הקואופרטיבית הזדמנויות רבות להשפיע בזירה המקומית והעולמית, נוכח ההכרה לה זוכות הכלכלה הסולידרית והחברתית מצד ממשלות וארגונים בין לאומיים וכן הדגישה את תפקידה החשוב של התנועה גם במהפכה הדיגיטלית – "אנחנו יכולים לגשר על הבדלים בין סקטורים שונים בגלל שאנחנו תנועה אחת, הנשענת על עקרונות וערכים משותפים." אמרה.

אריאל גווארקו (ארגנטינה), נשיא ה-ICA: "אנחנו יותר ממיליארד בני אדם המאורגנים בשלושה מיליון קואופרטיבים, בכל היבשות. כל אחד מהקואופרטיבים האלה הוא תוצא של אופטימיות וזו גם המחשה לכך שבכוחה של אופטימיות לשנות מציאות". גווארקו סקר את ייחודו של המודל הקואופרטיבי בתחומי הכלכלה, החברה, העבודה והבריאות וכן את החובה להמשיך ולהתגייס לטובת קידומה ופיתוחה של התנועה הקואופרטיבית במגוון תחומי פעילות ועיסוק, נוכח האתגרים המורכבים העומדים בפני האנושות והעולם: "המסר מלא התקווה שלנו הוא שלקואופרטיבים יש מודל יזמי של פיתוח כלכלי, חברתי וסביבתי. מודל שבמרכזו אנשים, מודל עם ניהול דמוקרטי, שנוצר על ידי נשים וגברים הפועלים מדי יום לבנות עולם צודק יותר, שוויוני יותר, מכיל יותר וסולידרי יותר".

טקס הפתיחה נחתם בדבריו נשיא COCETA, ארגון הגג של קואופרטיבי העובדים בספרד, אשר ברך את המשתתפים בשם התנועה הקואופרטיבית בספרד.

במהלך הדיון באסיפה נשא דברים איליה גורוחובסקי, יו"ר קואופ-אוקראינה, אשר תאר את המצב בארצו בכלל ואת מצבה של התנועה הקואופרטיבית בפרט ואת הנזקים לגוף, לרכוש, לכלכלה ולנפש, הנגרמים כתוצאה מהמלחמה. לדברי גורוחובסקי, על אף הפגיעה הכלכלית שספגה, התנועה הקואופרטיבית האוקראינית וחבריה התגייסו על מנת לסייע ולהמשיך לסייע לתושבי הקהילות והאזורים שנפגעו וקרא לתמיכה ולסיוע מצד התנועות הקואופרטיביות בשיקומה של התנועה הקואופרטיבית האוקראינית עם סיום המלחמה.

במסגרת האסיפה הכללית התקיימו בחירות לתפקיד נשיא ה-ICA וחברי ההנהלה. אריאל גווארקו (ארגנטינה) נבחר לתקופת כהונה נוספת, וכן נבחרו חברי ההנהלה, הכוללים 15 נציגי קואופרטיבים ממדינות שונות (ארה"ב, קנדה, ברזיל, קולומביה, פרגוואי, הודו, סין, יפן, קניה, אירן, מלזיה, פינלנד, איטליה, ספרד ובולגריה), ויחד עמם נציגי הארגונים הסקטוריאלים העולמיים (בריאות, דיור, חקלאות ואשראי) וכן נשיאי הארגונים הקואופרטיביים האזוריים (אירופה, אמריקה אסיה ואפריקה). עוד אושרו לכהונה בהנהלה יו"ר הועדה לשוויון מגדרי ונציגת ארגון הצעירים.

הוספת תגובה חדשה

This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.