דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

הם כבר שבים ושבות – ועכשיו איך נקלוט אותם?

כ-120 ממלאות וממלאי תפקידים בתחומי הקליטה והצמיחה הדמוגרפית השתתפו בכנס דיגיטלי, שנערך השבוע תחת הכותרת "כל אלה בניי ובנותיי" ועסק בקליטת בני ובנות קיבוץ 2020 מזוויות שונות ומגוונות. הכנס אורגן על ידי מחלקת צמיחה דמוגרפית ופיתוח קהילה בתנועה הקיבוצית

מטרת הכנס היתה להפגיש פרספקטיבות מגוונות מהקיבוצים ומהתנועה סביב האתגרים המשותפים בתחום, ובכללם: כיצד נכון לנהל את תהליכי הקליטה והשילוב של הבנות/ים ובני/ות זוגן/ם? איך נתמודד עם המפגש בין תפיסת הקיבוץ כמשפחה ומקומם הדומיננטי של ההורים אל מול הצורך בגיבוש ההסדרים המשפטיים וההיבטים הכלכליים של הקליטה? ואיך לקיים עם הבנות/ים והוריהן/ם שיח מיטבי ונכון – ערכי, רגשי, קהילתי וזהותי?

למצגת הפותחת את היום – לחצו כאן

את היום פתחה ד"ר תמה חלפין (סמינר הקיבוצים) בהרצאה שעסקה במתח שבין הקיבוץ כמשפחה והמשפחה בקיבוץ, ובמתחים שמייצר הפער בין תחושת הבית והשייכות של ההורים והבנים לקיבוץ לבין התקנונים והנהלים שכרוכים בתהליכי הקבלה לחברות בקיבוץ.

למצגת של תמה חלפין – לחצו כאן

בהמשך להרצאה התקיים דיון בקבוצות בחדרי זום סביב ההיבטים הרגשיים, הערכיים והקהילתיים של נושא קליטת הבנים, על הדילמות שהוא מזמן לממלאי התפקידים העוסקים בנושא.

למסמך המנחה לדיון בקבוצות – לחצו כאן

הרצאתן של רותם שניצקי, מנהלת רשת הצעירים בתנועה הקיבוצית ושל ורד שפירר מקיבוץ ארז, שהובילה את ועדת צעירים בקיבוצה, עסקה במאפייני הצעירים בקיבוצים היום ובאופן שבו כדאי ונכון לקיים ממשק ותהליכים בין ועדת צעירים לוועדת קליטה בקיבוץ.

למצגת של רותם שניצקי – לחצו כאן

המשבצת הבאה בכנס עסקה בארבע סיפורי מקום מארבעה קיבוצים שהתמודדו עם אתגרים שונים בתחומי קליטת הבנות והבנים ויצרו הסדרים או תהליכים סביב אתגרים אלה. צחי רם דיבר על הסדרי הצעירים ברביבים; אורטל בארי על קליטת בני ההרחבה לחברות במעיין ברוך; איתן קרטגינר על החזרת הבנים לקלי"ה באמצעות יצירת תכנית עתודה ניהולית מקומית; ודן בידנר על תרגום חזון קליטת הבנים בתל יצחק לתהליך ציבורי ותקנונים שנועדו לאפשר את קליטת הבנות והבנים בקיבוץ.

לחצו כאן לצפייה במצגות שהוצגו בכנס:

צחי רם, רביבים - מסלולי בנים וקליטה

אורטל בארי, מעין ברוך - קליטת בני ובנות שכונת ההרחבה

איתן קרטגינר, קלי"ה - בניית דור הניהול הבא

דן בידנר, תל יצחק - לחבר את הבנות והבנים - מחזון לתקנון

את היום חתמה הרצאתה המאלפת של יעל פוקס לוי, מגשרת, שהאירה את הנושא של חסמי הקשבה בתקשורת טעונה ובמצבי קונפליקט וסייעה להגביר מודעות לאתגר שהוא אחד המשמעותיים עבור ממלאי תפקיד בקהילה.

למצגת של יעל פוקס לוי – לחצו כאן

מחלקת צמיחה ופיתוח קהילה שוקדת כעת על המפגש הבא שיעסוק בנושא הממשק בין מערכי הקליטה והחינוך בקיבוץ; על קורס מבוא לרכזות/י צמיחה וקליטה; ועל סדנה בנושא כלי גישור לרכזות/י קליטה וצמיחה. 

צפו בהקלטה המלאה של יום העיון (למעלה).

הוספת תגובה חדשה